Vlastnosti éterických olejů (a prezentované nepravdy o nich) III

13.02.2020

Adstringentní, zpevňující a regenerační éterické oleje

Esenciální oleje se mohou účinně používat pro ošetření specifických kožních problémů. Mají protizánětlivé vlastnosti, používají se pro léčbu dermatitidy, psoriázy, ekzémů. Nemají ale schopnost vyživovat pokožku, ani ji hydratovat. Neobsahují ve vodě rozpustné vitaminy, protože se nemají v nich jak zachovat při destilaci. Esenciální oleje napomáhají zvýšit hojivé schopnosti olejů rostlinných. Používají se pro snížení viditelnosti jizev, strií, snížení produkce kožního mazu, sjednocení pleti. Podporují mikrocikrulaci krve, mohou mít svíravý efekt. Tyto účinky napomáhají rychlejšímu hojení poškození pleti, snižují výskyt infekčních ložisek. 

Éterické oleje pro ošetření ORL systému

Esenciální oleje s desinfekčním a antiinfekčním potenciálem jsou používány pro ošetření ORL systému. Čistí zanesené dýchací cesty, bojují proti kašli, bolesti v krku a mohou účinně snižovat horečku, jsou-li potopudné a močopudné. U těchto esenciálních olejů se musí dodržovat striktně pitný režim, protože pokud se tak neděje, hrozí nám dehydratace. Nejčastěji se esenciální oleje tohoto typu používají do osobních inhalátorů, kapou se do horké vody a následně inhalují pod dekou nebo osuškou anebo se kapou do difuzéru či aromalampy.

Velmi dobře se aplikují na kůži ve směsích s rostlinným olejem na hrudník a záda, případně plosky nohou. Tato skupina esenciálních olejů je poměrně silná a je nutná u ní uživatelská opatrnost. Nejsou určeny pro dlouhodobé difuzování a používají se v omezeném časovém horizontu. Mohou vykazovat kontraindikace při vysokém a nízkém tlaku, mnoho z nich není vhodných pro použití u dětí do deseti let věku a vykazují možný alergický potenciál, je potřeba hlídat kontraindikace u astmatiků a epileptiků.

Respektujte dávkování éterických olejů a rady odborníka

Esenciální oleje a esence se skládají ze 100% účinných látek, které jim dodávají vysokou terapeutickou sílu. Jsou to silné koncentráty. Proto je vhodné před použitím jakéhokoli esenciálního oleje dodržovat rady odborníka (certifikovaného aromaterapeuta, farmaceuta), respektovat doporučené dávkování a délku aplikace. Dodržujete obecná bezpečnostní upozornění u jednotlivých esenciálních olejů, zjistěte si možní kontraindiakce u zdravotně citlivých skupin (děti, těhotné ženy, epileptici, astmatici, poruchy krevní srážlivosti, krevní tlak, specifické alergie).

Neaplikujte éterické oleje na sliznice, to znamená do uší, nosu, očí a nepolykejte je. Vnitřní užití esenciálních olejů nemá oporu v české ani slovenské legislativě. V případě fototoxických esenciálních olejů se nevystavujte přímému slunečnímu záření po dobu osmi až šestnácti hodin. Pokud chcete použít esenciální olej do vany, nepoužívejte oleje s chladivým a zahřívacím potenciálem, sáhněte po květinových druzích. Před přidáním do vany je zřeďte ve vhodném nosiči (rostlinný olej, solubol anebo vhodný pěnivý základ jako je neutrální tekuté mýdlo). Po každém použití EO si pořádně umyjte ruce.

Před aplikací na kůži vždy řeďte esenciální olej do rostlinného nosiče. I jemnější esenciální oleje, které jsou někdy uváděné jako vhodné pro aplikaci bez ředění, mohou způsobit u citlivých jedinců nepříznivou reakci. Před použitím nového éterického oleje proveďte test na vnitřním záhybu lokte, abyste se ujistili, zda je dobře snášen a nedochází k alergické kožní reakci. Smíchejte kapku s nosným olejem, dobře rozmíchejte a aplikujte, počkejte do druhého dne, zda se projeví příznaky kožní nesnášenlivosti.

Chraňte esenciální oleje před působením tepla a světla, vždy dobře zavřete lahvičku, nenechávejte ji zbytečně otevřenou, jinak olej oxiduje. Spotřebujte esenciální oleje z citrusů do doporučeného data na lahvičce. Mají dobu použitelnosti maximálně 2 roky a to ještě při správném skladování (chlad, temno). V případě nehody vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Pokud jste požili esenciální olej a vykazujete známky otravy, nepijte mléko ani se nepokoušejte vyvolat zvracení. Vezměte si aktivní uhlí a neprodleně kontaktujte středisko pro hlášení otrav, kde sdělte latinský (botanický) název esenciálního oleje. V případě závažnější reakce (nevolnost, závratě, třes atd.) jeďte na pohotovost.


Více o bezpečnosti a použití jednotlivých esenciálních olejů se dozvíte v mojem e-booku, ukázku z něho si můžete stáhnout zde

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky