Reakce na články z blogu Biooo.cz

04.11.2020

Opět se ke mně dostaly články z blogu Biooo, které jsou zase v mnohém dost nepřesné a mohou někomu opravdu dost uškodit. Kvituji, že ten, kdo je psal vzal v potaz používání hydrolátů. Ale to, že dá na vědomí jejich existenci neznamená, že jim rozumí a že s nimi umí zacházet a je schopný to naučit uživatele. Celkem jsou na blogu dva nové články. Jeden o aromaterapii v těhotenství a další o aromaterapii pro děti.

Článek o těhotenství a aromaterapii (poznámky)

Pravda, že EO se nedoporučují do ukončeného třetího měsíce těhotenství. Od té doby lze používat pro zmírnění nevolnosti třeba citrusy, ale určitě ne EO, zmíněné v článku. Hydroláty bez problému i vnitřně (až na výjimky). Inhalační tyčinky pro zmírnění nevolnosti lze, ale s citrusy, nicméně bych se spíše příklonila k citronovému hydrolátu vnitřně.

Recept na masážní olej ok, aspoň to.

Otoky v těhotenství, cypřiš určitě ne. Je v těhotenství zakázaný. Stejně vetiver. Grep lze, citron lze, geránium také, vše v mírném ředění. Bylo by fajn dát smysluplný recept na masážní olej.

Mám problém s mícháním trimestrů a také procesu porodu. Určitě se nesmí v těhotenství používat zmínění jalovec, ani plod, ani jehličí. A hlavně se nesmí používat u lidí, kteří mají problém s ledvinami. Poznámka o neužívání EO vnitřně je vítaná, nicméně to neplatí jen u těhotenství.

Zakázané EO v těhotenství by se daly rozšířit o eukalypty, plus některé jehličnany atd.

Zavádějící podnadpis Způsoby používání vonných olejů (opět, vonné oleje jsou syntetika).

Inhalaci je potřeba rozpracovat v širším kontextu s rozumným ředěním a uvedením maximální frekvence používání a také ohraničení času používání.

Koupele jsou špatně celé. Silné ředění, špatné nosiče. U těhotných bych EO do koupele nedávala vůbec, navíc nejsou uvedené vhodné druhy. Některé EO se do koupele přidávat vůbec nesmí.

Aromamasáže špatné ředění, neuvedené vhodné EO podle trimestru.

Článek o aromaterapii pro děti (poznámky)

Začátek: Valná většina z nich nevoní stejně, jako čistý esenciální olej, ale zachovávají si mnoho výhod, protože v nich zůstává část éterického oleje a mnoho bioaktivních látek. Navíc nemají tak intenzivní vůni, jako éterické oleje, proto jsou ideální pro malé děti.

Poznámka: Hydrolát obsahuje 1% ve vodě rozpustných aromatických molekul, které se do ní uvolní při destilaci esenciálního oleje. Jak jsou ideální pro děti autor neuvádí.

Podle mě je velmi problematické toto: Éterické oleje vhodné pro děti od 6 měsíců:

Poznámka k vhodnosti EO pro tak malé děti: Kromě toho, že se přikláním k názoru, že esenciální oleje nejsou vhodné pro děti do pěti let věku, jsou v článku tyto nepřesnosti:

Levandule nemá uvedený chemotyp, stejně nemáme druhé jméno u Eukalyptu. Kromě toho, že eukalypty jsou naprosto nevhodné pro používání u dětí do deseti let, až na výjimky (Eukalyptus citriodora, Eukalyptus radiata lze použít od šesti let věku). U levandule není uvedeno bezpečné ředěné. Smrk vůbec není vhodný pro děti do deseti let věku, navíc není uvedený druh. Heřmánek, mandarinka, geránium by šly od tří let se zavřenýma očima.

Éterické oleje vhodné pro děti od 2 let:

Poznámka o bezpečnosti: Bazalka (opět bez chemotypu nebo uvedení druhu) není vhodná pro děti do šesti let věku, některé zdroje uvádí dokonce let deset, mateřídouška určitě není vhodná do deseti let věku, stejně citronela, rozmarýn. Ylang-ylang je vhodný od šesti let věku v mírných dávkách, s přivřenýma očima. Rozmarýn bez uvedení chemotypu, rozmarýny nejsou doporučovány pro děti do deseti let z důvodu, že mohou vyvolat zástavu dechu. Navíc na ně může být poměrně častá alergická reakce. Při vysokých dávkách je rozmarýn chemotyp cineol neurotoxický.Nepřesné a vysoké dávkování. Do aromalampy kapeme maximálně 5 kapek EO nebo směsi podle velikosti místnosti a síle EO. U dětí do tří let bych používala do aromalampy nebo difuzéru hydroláty, EO jsou zbytečně silné.

Míchání EO s hydrolátem poznámka: Nechápu, jak přidám do masážního (rostlinného oleje) hydrolát. Pro děti na masáže stačí jenom rostlinné oleje.

Poznámka k používání EO do koupele: Problematická je také část o používání EO do koupele u dětí. Smetana není uvedená %, med není dostatečný tukový nosič. Obklady s EO ne, obklad s hydrolátem ano. V článku jsou pro účely koupele zmíněny naprosto nevhodné esenciální oleje, některé mohou u dětí způsobit zástavu dechu (konkrétně máta, opět bez uvedení druhu). Máta (nejrozšířenější je peprná, proto budu pracovat s ní), není vhodná pro děti do deseti let věku z důvodu, že jim může způsobit zástavu dechu.

Navíc se kvůli chladícím účinkům do koupele silně nedoporučuje. Máta paprná se nesmí používat na kojenecké koliky. Stejně tak rozmarýn (opět bez chemotypu). Fenykl je olej, jehož působení je podobné hormonu estrogenu, není vhodný pro děti do deseti let věku. To, že bývá v masážních směsích na bříško pro děti je něco jiného, protože výrobce používá mírné koncentrace. EO na opruzeniny ne, ale hydroláty ano.

Poznámka u nachlazení: Vonné oleje (!) jsou syntetika. Jedle a modřín nevhodné pro malé děti. Jedle do deseti let (navíc neuvedený druh). Modřín do šesti až osmi let dle zdrojů.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky