Reakce na článek z blogu Biooo.cz

15.07.2020

Chtěla bych reagovat na článek z blogu Biooo.cz o aromaterapii. Je u něho podepsaná redakce, takže nemohu oslovovat adresně autorku. Je totiž plný nepřesností a neposkytuje zákazníkovi kvalitní informace o správném používání aromaterapie.

Reaguji na tato tvrzení:

Nádobku s olejem stačí položit na ústřední topení: Pokud nakapete pár kapek na nějakou keramickou nádobku, do které přidáte vodu a dáte ji odpařovat na topení, ok. Pokud by to ale někdo ne zrovna bystrý pochopil tak, že dá na topení přímo otevřenou lahvičku s EO, tak ji může vyhodit, protože působením tepla a vzduchu mu obsah zoxiduje.

Esenciální (éterické oleje) a jejich složení, je druhá věc, na kterou musím reagovat. Čisté esenciální oleje jsou vždy pouze přírodní, ty, které jsou syntetické anebo z části syntetické, nelze označovat jako esenciální (éterické) oleje a nejen, že mohou být zdraví škodlivé, jak píše autorka, ony zdraví škodlivé jsou. Protože se jedná o produkty petrochemického průmyslu a ty jsou mimo jiné známy svými schopnostmi narušování endokrinního systému.

Dávkování není různé. Dávkování je striktně dané podle velikosti místnosti, při míchání masážních olejů je dáno procentuální zastoupení EO a rostlinného oleje tak, aby bylo jejich společné používání bezpečné. Není pravda, že u těhotných žen a dětí je třeba jen snížit dávku na polovinu. Obecně bych nedoporučovala esenciální oleje dětem do šesti let věku bez konzultace se školeným aromaterapeutem. Bohatě stačí použití hydrolátů (a to i do difuzéru). Od tří let jsem ochotna přimhouřit oko nad citrusovými EO.

U těhotných a malých dětí musíme také dávat pozor na možnou neurotoxicitu, hormonální působení a plno dalších faktorů. U označování EO je prakticky jedno, z jaké země pochází, je nutné vnímat to, zda má EO nějaké důvěryhodné certifikáty a určení chemotypu, který má být napsaný na lahvičce vedle latinského názvu. Chemotyp nám říká, co daný EO obsahuje a jestli je vhodný pro používání v těhotenství, u dětí, při epilepsii, poruchách krevní srážlivosti atd.

Dále pak reaguji na tvrzení, že nejrychlejším způsobem, jak dostat EO do krve je inhalace. Není, je to kožní aplikace. Popisky EO neobsahují plné a dostatečné informace o kontraindikacích, ředění a věkovém omezení použití. U eukalyptu a rozmarýnu, levandule chybí chemotypy. Tvrzení o tom, že šalvěj (opět bez chemotypu) uklidňuje a zároveň navozuje euforii si vzájemně odporuje.

Další hloupost je neschopnost autorky rozlišovat koupelové a esenciální oleje. Mají úplně jiné chemické složení, jiné použití. Koupelový olej sice obsahuje EO, ale vyváženým složením bych to nenazývala. Míchání EO před použitím v koupeli do mléka nebo medu je nedostatečné. Mléko není dobrý tukový nosič, ani plnotučné. Doporučuje se vysokoprocentní smetana, solubol nebo rostlinný olej. EO pro děti nejsou do koupele vhodné vůbec, k jejich použití tímto způsobem je čtenář článku také nabádán.

Informace o EO, nevhodných v těhotenství, jsou špatné celkově. Klamné je také tvrzení, že je  vhodnost používání EO u gravidních žen uvedena na lahvičce. Není.   Sečteno a podtrženo, článek obsahuje i některé pravdivé informace, ale celkově je velmi slabý a tudíž nedůvěryhodný.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky